Navštívili jsme Centrum Kociánka

Autor: Webmaster <webmaster(at)sspbrno.cz>, Téma: 3. Ze života školy, Tento příspěvek byl zveřejněn dne: 27. 06. 2022

Ve středu 22. 6. navštívili naši žáci 3. ročníku oboru Sociální činnost brněnské Centrum Kociánka. Rozlehlým areálem této státní příspěvkové organizace žáky provedla vždy usměvavá a ochotná Mgr. Tereza Bízová, s níž si mnozí z nich domlouvají i praxi na 3. nebo 4. ročník. Dvouhodinová exkurze proběhla v rámci předmětu Sociální péče a díky pestrému programu utekla jako voda.

 

Během návštěvy Kociánky si žáci prohlédli Domov pro osoby se zdravotním postižením, denní stacionář Kopretina a týdenní stacionář a seznámili se i s dalšími službami, které toto centrum poskytuje. Osobně se také setkali s jeho klienty, z nichž mnozí projevili zájem se našim žákům představit a potřást si s nimi rukou. "Bylo vidět, že klienti Kociánky mají velkou radost, že získali nové známé," říká Sára Beránková, jedna z našich žákyň.

 

Asi nejvíce zaujaly žáky sociálně terapeutické dílny (např. textilní, farmářská, zahradní nebo kreativní) a třída S3B jasně ukázala, že má srdce na pravém místě: zakoupením výrobků z textilní dílny totiž finančně podpořila zařízení i samotné klienty. "Nemohu uvěřit tomu, že ta krásná taška, kterou držím v ruce, se bere jako nepodařený výrobek," obdivovala naše žákyně Martina Svobodová zakoupenou věc. "Všechny vyrobené věci jsou nádherné," doplnila její spolužačka Anička Motyčková.

 

Vzhledem k vesměs kombinovanému tělesnému, smyslovému i mentálnímu postižení je práce s klienty Kociánky velmi náročná a vyžaduje velkou trpělivost. Naši žáci proto dávají před zaměstnanci tohoto zařízení pomyslně klobouk dolů, neboť navzdory tomu, že péče o postižené lidi je nedoceněná jak finančně, tak společensky, zaměstnance Kociánky jejich práce baví a za nic na světě by ji nevyměnili.

 

Centrum Kociánka slouží postiženým lidem už více než 100 let. Poskytuje jim komplexní zdravotnickou péči, podporuje je ve vzdělávání a pomáhá jim zvýšit možnost uplatnění na trhu práce nebo na chráněném pracovním místě. Součástí služeb Kociánky je také podpora a pomoc pečujícím osobám, pro které je někdy celoživotní péče o člena rodiny psychicky i fyzicky vysilující.